HOŞGELDİN SPORCU KARDEŞİM FORUMA - İYİ EĞLENCELER

Ağır Sporcuların Toplandığı, BODYCİ FORUMU !!

GİRİŞ YAP !

Metin Külünk: Türkiye-Suriye ilişkileri 2011 öncesine dönsün

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
121,825
metin-kulunk-300x174.jpeg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı görüşme sonrası gündeme gelen “Türkiye ile Suriye yakınlaşıyor mu?” iddialarına AKP cephesinden yeşil ışık yakan açıklamalar geliyor.

AKP MKYK üyesi Metin Külünk de son tartışmalara katıldı ve Türkiye-Suriye ilişkilerinin 2011 Haziran’ından öncesine dönmesini istediklerini açıkladı.

Sputnik Türkiye’ye konuşan AKP MKYK üyesi Metin Külünk, ’11 yıldan bu yana Esad’ın basiretsiz politikalarının sonucunda, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ve güvenliğine yönelik tehdit olan bir fotoğrafı oraya çıkıyor. Bu fotoğraftan Suriye’nin toprak bütünlüğüne dem vuran Şam da rahatsız. Ancak bundan Batı dünyası mutlu. Bütün yükü Türkiye çekiyor, Suriye kendi içinde müthiş bir acıya teslim oldu, 10 milyona yakın vatandaşı yeryüzüne dağıldı, yıkılmış harabe olmuş bir ülke ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

‘BAHÇELİ’NİN DESTEK VERMESİ ÇOK ÖNEMLİ’

Külünk, şunları söyledi:

“Sınırımız PKK’nın, DEAŞ’in tehditleriyle baş başa kaldı. Şimdi bunun bu şekilde devam etmesi mümkün değil. Türkiye doğal olarak uluslararası hukuktan doğan haklarını kullandı. Terör tehdidini başladığı yerden bitirmek üzere sınır ötesi operasyonlarla toprak bütünlüğümüze yönelik saldırıları engelledi. Ancak bir nokta var ki terör örgütleri orada halen duruyor. Bundan Rusya da rahatsız. Soçi zirvesinde de ortaya çıktı ki Batı hegemonyasının Suriye üzerinden Rusya’ya kadar uzanan bu tehdidinin sonsuza kadar burada yaşaması mümkün değil. Bunun çıkış yolu olarak Sayın Bahçeli ve Sayın Yazıcı’nın destek verdiği gibi bir diplomatik zeminin oluşmuş olması çok önemli.”

‘İMKANSIZ DEĞİL’

Külünk, Türkiye-Suriye ilişkilerinin 2011 Haziran’ından öncesine dönmesini istediklerini söyledi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dPerinçek ile Sancak Suriye’ye gidiyor​

    d‘Katil Esed’den… ‘Suriye Dışişleri bakanıyla ayaküstü kısa sohbet ettim’​


Külünk, şöyle devam etti:

”Sayın Cumhurbaşkanımız zamanı iyi okuyan bir liderdir. Zaten Soçi zirvesi bu noktadaki bütün ipuçlarını verdi ve süreç çok hızlı işlemeye başladı. Burada dikkatli olunması gereken nokta şu; Suriye’nin içinde de bu denklemi bozmak isteyen sızıntı unsurların olduğunu olacağını beraberinde Atlantik ötesine müzahir terör örgütlerinin bu süreci sabote etmek için ciddi provokatif eylemlerin içinde olacaklarını görmeliyiz. Gelişmeleri şu soru üzerinden yorumlamalıyız; bu eylemin sonuçları bu coğrafyaya yarar mı yaramaz mı? Çünkü bu bir büyük adım. Türkiye ve Suriye ilişkileri temenni ederiz ki 2011 Haziran’ından öncesine dönsün. Bu mümkün mü? Şu anda çok imkan dahilinde görünmüyor. Ama imkansız mı, değil.”
 
Üst