HOŞGELDİN SPORCU KARDEŞİM FORUMA - İYİ EĞLENCELER

Ağır Sporcuların Toplandığı, BODYCİ FORUMU !!

GİRİŞ YAP !

Avrupa Birliği Kovid-19 yeni seyahat kurallarını açıkladı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
151,622
Yeni seyahat kuralları uyarınca tam aşılandığını ya da Kovid-19'a yakalanıp iyileştiğini kanıtlayan, veya negatif test sonucunu ibraz eden yolcular, karantina gibi önlemlere maruz kalmadan 1 Şubat 2022'den itibaren Avrupa Birliği içinde seyahat edebilecek.

Avrupa Birliği Konseyi'nin tavsiye niteliğindeki yeni kuralları bağlayıcı nitelikte değil ancak AB bakanları, Konsey'in söz konusu kurallarına destek verdi.

Buna göre yeni seyahat kuralları kişilerin geldiği bölgeye göre değil aşılanma, test veya hastalığı geçirme bilgilerini içeren Kovid-19 sertifikasına göre belirlenecek.

AB Konseyi kısıtlamaların bölge temelli olması yerine kişi temelli olmasını istiyor.

AB'nin Kovid-19 sertifikasında kişilerin aşılanma durumları, hastalığı geçirip geçirmediği ve yakın zamanda yapılan test bilgileri bulunuyor.

İşte yeni kurallar...


İlk aşılarını maksimum 270 gün önce yaptıran veya hatırlatma dozu olan kişiler bir başka ülkeye serbestçe girebilecekler.

Son 180 gün içinde Kovid-19'dan iyileşen kişiler ve seyahatten 72 saat önce PCR testi veya 24 saat önce antijen testi olan yolcular için seyahat engeli kalkacak.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin risk haritasının "koyu kırmızı" kategorisindeki ülkelere istisna uygulanabilecek. Bu ülkeler, yeni kurallar dışında tutulabilecek.

Yeni çerçeve 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/avrupa-birligi-kovid-19-yeni-seyahat-kurallarini-acikladi-38172
 
Üst