HOŞGELDİN SPORCU KARDEŞİM FORUMA - İYİ EĞLENCELER

Ağır Sporcuların Toplandığı, BODYCİ FORUMU !!

GİRİŞ YAP !

Ankara Barosu TEM’deki işkence iddiaları için harekete geçti: ‘Utanç verici’

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
151,622
Ankara-Barosu-Ankara-TEM-300x200.jpg

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, TEM’deki işkence iddialarına yönelik bir açıklama yaptı. ’21. Yüzyılda hâlâ işkence yapıldığı iddialarının konuşulmasının utanç verici’ olduğu belirtilen açıklamada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde ihbarda bulunuldu kaydedildi.

Açıklama, “Ankara TEM Şube Müdürlüğündeki işkence konulu başvurulara ilişkin açıklamamızdır” başlığı ile kamuoyu ile paylaşıldı:

“Ankara Barosu, Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de gözaltında bulunan bir kısım şüphelilerin yaklaşık 7 gündür işkence gördüklerine ilişkin iddialardan haberdar olmuş ayrıca bu konuda bir şüpheli yakını da başvuruda bulunmuştur.

OLAYIN ARAŞTIRILMASI İÇİN GÖREVLENDİRME YAPILDI

Olaydan haberdar olunması üzerine işkence gördüğü iddia edilen şüphelilerin isimlerini tespit edildikten sonra işkence iddialarının araştırılması için kısım merkez üyesi meslektaşlarımız görevlendirilmesi yönünde ivedilikle karar alınmıştı.

Görevlendirilen meslektaşlarımız sabah saatlerinde Ankara TEM Şube Müdürlüğü’ne ulaşmış, şüphelilerin gözaltı süresini uzatılması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildiklerini öğrenmişlerdir. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki işlemlerin tamamlanıp şüphelilerin tekrar Ankara TEM Şube Müdürlüğüne sevk edilmesi üzerine görüşme ve tespit işlemleri başlamıştır.

HAK İHLALLERİNİ KAYIT ALTINA ALIP SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Tüm kamuoyuna Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin bilhassa ilimiz sınırları içinde yaşanan tüm hak ihlali iddialarından haberdar olduğunu, geçmiş tecrübelerle birlikte oluşturulan çalışma sistemiyle özellikle gözaltında yaşanan işkence ve kötü muamele iddialarına derhal müdahale edildiğini, bu iddiaların tamamının kayıt altına alındığını ve suç duyurularında bulunduğunu ifade etmek isteriz.

Bununla birlikte tespit edilen hak ihlallerinin kamuoyuyla paylaşılacağını, bunun insan hakları mücadelesinin bir parça olduğunu da ilgili makamlara hatırlatmak isteriz.

Bu anlamda, Baromuz İnsan Hakları Merkezi tarafından hazırlanan rapora istinaden Ankara Cumhuriyet Savcılığı nezdinde ihbarda bulunulacaktır. ”

baro-261x300.jpgBu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dGergerlioğlu: Ankara Emniyet’te işkence iddiaları var, açıklama bekliyoruz​

    dTurkey Tribunal Koordinatörü Lanotte: Türkiye’de işkence sistematik​
GERGERİLOĞLU’NDAN AÇIKLAMAYA TEPKİ

Emniyet’teki işkence iddiasını kamuoyuna duyuran HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sosyal medya üzerinden Ankara Barosu tarafından yapılan açıklamayı eleştirdi. Gergerlioğlu, “Hayret bir şey yaa!! Ankara Baro insan hakları merkezinin gözaltındakilere yönelik işkence raporu hazırladığını biliyorum. Peki bunu açıklayamayan Baro, meslek etiğini ayaklar altına aldığının farkında değil mi? Böyle mi öğretti hukuk hocalarınız? “Kem kümlü”açıklama mı olur?” dedi.

erinc-sagkan-300x183.jpg

Eski Ankara Barosu Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan


İDDİALARI GÜNDEME GETİREN TURANLI’DAN TEŞEKKÜR

İşkence iddialarını gündeme getiren Av. Ömer Turanlı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ankara TEM Şube Müdürlüğünde yaşanan işkencelere müdahale edip durduran ve tüm ihlalleri raporlaştırıp yasal işlemler başlatan @[email protected]@barolar‘a ve tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.
 
Üst