HOŞGELDİN SPORCU KARDEŞİM FORUMA - İYİ EĞLENCELER

Ağır Sporcuların Toplandığı, BODYCİ FORUMU !!

GİRİŞ YAP !

ABD, 3 bin 500 yıllık Gılgamış Rüya Tableti'ni Irak'a iade ediyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
70,420
ABD, bilinen en eski edebiyat eseri olarak kabul edilen Gılgamış Destanı'nın bir bölümünün yer aldığı 3 bin 500 yıllık çivi yazılı tableti Irak'a iade etmeye hazırlanıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Gılgamış Rüya Tableti adı verilen tarihi eserin 23 Eylül'de başkent Washington'daki Smithsonian Enstitüsü'nde Iraklı yetkililere teslim edileceğini pazartesi duyurdu.
Yapılan açıklamada, temmuzda ABD'den Irak'a geri gönderilen 17 bin tarihi eserin yanı sıra tabletin iadesinin "kültürel eserlerin yasadışı ticaretine karşı mücadelede önemli bir zafer" olduğu kaydedildi.

Yetkililer öte yandan tarihi eser kaçakçılığının terör ve organize suç örgütlerinin önemli finansman kaynağı olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Gılgamış Rüya Tableti'nin hikayesi

Tablet ABD'ye 2000'lerin başında yasadışı yollarla sokulmuştu. Tarihi eser birkaç kez el değiştirdikten sonra el sanatları perakendecisi Hobby Lobby'nin sahibi David Green tarafından yine Washington'daki İncil Müzesi'nde sergilenmek üzere satın almıştı.

ABD Adalet Bakanlığı ise 15 santimetreye 12 santimetre boyutlarındaki tablete 2019'da el koymuş, tabletin mülkiyeti Temmuz 2021'de resmen bakanlığa geçmişti. Tablette hikayenin kahramanı Gılgamış'ın gördüğü rüyaları annesine anlatması konu ediniyor. Eserin adı da buradan geliyor.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/ab...lgamis-ruya-tabletini-iraka-iade-ediyor-27642
 
Üst